Wiem co jem

Wiem co jem

Pierwsza edycja płatnych praktyk dla absolwentów dietetyki

opublikowano: 2016-12-19 09:32, ext.asulich

Od września 2016 r. w ramach 3 miesięcznych praktyk absolwenckich kampanii „Wiem, co jem”, zespół dietetyczek realizował cykl warsztatów skierowanych do uczniów klas II warszawskich szkół podstawowych.

Ilustracja na stronie WiemCoJem

Program praktyk obejmował m.in. prowadzenie trzech warsztatów o zdrowym żywieniu, których tematami były:

  1. Dobre śniadanie w domu i szkole
  2. Warsztaty kulinarne (przygotowanie łatwych potraw śniadaniowych)
  3. Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia

Nasz zespół trenerek przeprowadził 717 warsztatów w 239 szkołach dla ok. 4800 uczniów. W trakcie programu praktyk, absolwentki wzieły udział w cyklu szkoleń m.in. z technik warsztatowych, pracy nad scenariuszem i prowadzenia rozmów z przedstawicielami szkół. Praktyka w urzędzie wiązała się także ze zdobyciem przez praktykantki umiejętności pracy warsztatowej z dziećmi w wieku 7-8 lat oraz poznaniem metod aktywizujących uczniów i zabaw edukacyjnych, z użyciem odpowiednich materiałów dydaktycznych. Praktykantki wykorzytsały zdobytą wiedzę oraz narzędzia dydaktyczne w sposób "elastyczny", tak aby warsztaty były dla dzieci ciekawą przygodą i rozwijały u nich pasję związaną ze zdrowym stylem życia.

W trakcie przeprowadzanych warsztatów usłyszeliśmy następujące komentarze od dzieci:

  • "Warzywa są lepsze niż słodycze."
  • "Ale ta kalarepka jest pyszna, nie wiedziałem, że jest taka słodka."
  • Po zjedzeniu marchewki - "Chomik byłby ze mnie dumny."
  • "Przygotuję te potrawy rodzicom w domu!"

Gdy zaptaliśmy zaś o opinię po przeprowadzonych warsztatach nauczycieli, usłyszelismy:

  • "Dzięki tym zajęciom mogłam zaobserwować jak mało na temat żywności i zdrowego odżywiania wiedzą dzieci. To cenna wskazówka dla mnie jako nauczyciela. Prowadzące wykazały się ogromną cierpliwością."
  • Fachowe wyjasnienie zasad przygotowywania posiłku i bezpiecznego używania przyborów kuchennych. Dzieci były motywowane do wykonania posiłków własnoręcznie z użyciem noży, co sprawiało im ogromną frajdę. Dzieci chętnie współpracowały ze sobą. Z przyjemnością powtórzymy wspólne przygotowanie posiłków."
  • "Dzieciom bardzo podobały się warsztaty kulinarne. Zrozumiały, że warto jeść warzywa i przygotowywać zdrowe posiłki."

Program praktyk pozwolił absolwentkom dietetyki i żywienia człowieka na zdobycie nowych umiejętności z wykorzystaniem wiedzy zdobytej w trakcie nauki. Istotnym elementem programu było także uświadomienie praktykantkom ich własnych możliwości w zakresie działania i angażowania się na rzecz zdrowego żywienia dzieci.

W 2017r. planujemy w ramach kampanii "Wiem, co jem" kolejne edycje praktyk absolwenckich. Pierwszy nabór rozpoczniemy już w styczniu.