Wiem co jem

Piramida żywienia "Wiem, co jem"

opublikowano: 2017-11-15 15:50, ext.wgalwa

Materiał edukacyjny m.st. Warszawy opracowany na podstawie publikacji IŻŻ, 2017 r.Wydawca miasto stołeczne Warszawa.

Ilustracja na stronie WiemCoJem

Piramida żywienia „Wiem, co jem”  skierowana  jest do dzieci i młodzieży. Przedstawia ona w sposób graficzny ideę zdrowego stylu życia, której realizacja sprzyja prawidłowemu wzrastaniu i dojrzewaniu, sprawności fizycznej oraz zdolności do nauki, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób dietozależnych w przyszłości np. otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy.

Poszczególne piętra piramidy wskazują odpowiednie proporcje grup produktów spożywczych jakie powinny być uwzględnione w codziennym planowaniu jadłospisów. Im wyższe piętro piramidy tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.

1. Warzywa i owoce znajdujące się na drugim piętrze piramidy powinny być elementem każdego posiłku i być jedzone w największej ilości spośród innych przedstawionych grup.
  2. Elementem każdego posiłku powinna być jedna porcja produktów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych takich jak: pieczywo, kasze, makrony czy ryż.
  3. Ważną składową codziennego jadłospisu są także produkty dostarczające białka, których jedna porcja powinna się znaleźć w każdym posiłku. Należą do nich mleko i produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, sery), jak również produkty mięsne, w tym ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych.
  4. Ostatnie piętro przedstawia grupę produktów będących dobrym źródłem tłuszczy w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, do której należą oleje roślinne, masło, orzechy oraz nasiona oleiste. Produkty te powinny być spożywane w najmniejszej ilości w porównaniu do innych wymienionych grup żywności ze względu na swoją wysoką gęstość energetyczną.

Mając na uwadze zalecenia dotyczące urozmaicenia jak również ograniczenia cukrów dodanych i soli w codziennych jadłospisach dzieci i młodzieży, należy wybierać produkty różnorodne, jak najbardziej naturalne oraz jak najmniej przetworzone. Zamiast dosalania potraw warto zastosować dodatek naturalnych ziół, który korzystnie wpłynie na ich smak oraz aromat.

1. 1.

(plik: Piramida_net.jpg, rozmiar pliku: 49.76 KB)