Wiem co jem

Wiem co jem

Warsztaty kulinarne podczas akcji "Zima w mieście"

opublikowano: 2016-01-26 12:32, ext.mjeruszka

W tegorocznej edycji warsztatów kulinarnych prowadzonych podczas akcji "Zima w mieście" uczyliśmy ponad 800 dzieci, jak przygotować zimową zupę.

Ilustracja na stronie WiemCoJem

W tegorocznej edycji przeprowadziliśmy 40 warsztatów, podczas których ponad 800 dzieci uczyło się jak gotować  zupę z warzyw i prawie jej nie solić? Jakie zioła przyprawowe dodadzą smaku i zachęcą do zjedzenia całego talerza zupy. Jak zwykle było wesoło i smacznie, a dzieci z przyjemnością jadły zupy z soczewicy oraz pietruszkową. Zachęcamy do przygotowania zup razem z dziećmi w domu. Przepisy można pobrać tu.  

Celem warsztatów gotowania jest nauka praktycznego stosowania zasad prawidłowego żywienia na co dzień. Warsztaty odbywają się podczas akcji Lato/Zima w mieście i są realizowane na terenie szkół we współpracy ze szkolnymi koordynatorami Lata/Zimy w mieście. Uczestnikami warsztatów są wyłącznie dzieci i młodzież biorące udział w zajęciach Lata/Zimy w mieście. Przez godzinę pod okiem trenerów ze Szkoły gotowania dla dzieci, uczniowie kroją, gotują i smakują przygotowane przez siebie potrawy. Jak dotąd odbyło się 600 warsztatów, w których wzięło udział blisko 13 400 uczniów.

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Przepisy Zima w mieście 2016 r.
    (plik: Przepisy na zupy.pdf, rozmiar pliku: 324.1 KB)
    Pobierz