Wiem co jem

Wiem co jem

Publikacje


Publikacja "Propozycje posiłków dla dzieci w przedszkolach i szkołach"

Opracowanie zawiera 90 zestawów jadłospisów składających się z trzech posiłków
(śniadanie, obiad, podwieczorek) zalecanych w przedszkolach.
Jadłospisy zostały podzielone na dwa sezony: jesienno-zimowy i wiosenno-letni,
przede wszystkim z uwagi na dostępność charakterystycznych dla danej pory roku
warzyw i owoców. W okresie zimowym i wczesno-wiosennym możliwe jest wykorzystanie
warzyw i owoców mrożonych.
30 zestawów jadłospisów dotyczy wegetariańskiego sposobu żywienia ... (czytaj więcej)

Pobierz publikację
Książeczka „Wiem, co jem, zasady prawidłowego żywienia dla dzieci”

Dla popularyzacji zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci, i ułatwienia realizacji tych treści przez nauczycieli opracowaliśmy publikację pt. „Wiem, co jem, zasady prawidłowego żywienia dla dzieci”. Książeczka jest adresowana do uczniów I etapu edukacyjnego w wieku 6-9 lat, a więc dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Niniejsze opracowanie zawiera podstawowe zasady żywienia, które dzieci kolejno poznają w trakcie wykonywania poszczególnych zadań. Zamieszczony materiał jest bard ... (czytaj więcej)

Pobierz publikację
Piramida żywienia "Wiem, co jem"

Piramida żywienia "Wiem, co jem" Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej została przygotowana na podstawie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Prezentuje najnowsze zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia, m.in. codzienną aktywność fizyczną, zwiększenie spożycia warzyw, picie wody w odpowiednich ilościach, ograniczenie spożycia cukru oraz soli, a zastępowanie jej ziołami przyprawowymi. 

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
Wiem, co jem - kampania społeczna m.st. Warszawy

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o działaniach kampanii społecznej "Wiem, co jem", opublikowanym w grudniowym numerze 2014 r. Oświaty Mazowieckiej.

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
"Cukier na cenzurowanym"

Zchęcamy do przeczytania artykułu o cukrze, najnowszych zaleceniach, występowaniu w żywności i prostych sposobach na jego ograniczanie w codziennej diecie.

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
"O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Prosto, nowocześnie, praktycznie."

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem żywienia i aktywności fizycznej dziecka od narodzin do 13. roku życia, opracowanym przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, pod redakcją prof. dr hab. n. med. haliny Weker.

Publikacja jest dostępna na stronie Instytutu Matki i Dziecka.

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
Publikacja IŻŻ „Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia”

Opracowanie niniejszych monografii zostało sfinansowane ze środków publicznych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej na lata 2007–2011 (POL-HEALTH).

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
Materiały z warsztatów dla rodziców

W ramach działań kampani społecznej "Wiem, co jem" od grudnia 2014 r. w trakcie roku szkolnego, zazwyczaj w ostatni wtorek miesiąca odbywają się warsztaty dla rodziców o różnej tematyce. W trakcie warsztatów przygotowywane są różnego rodzaju dania nawiązujące do ich tematyki. Materiały oraz przepisy z warsztatów, które się już odbyły znajdują się poniżej. Zachęcamy do lektury i wypróbowania przepisów w domu.

... (czytaj więcej)
Pobierz publikację
Przepisy - warsztaty dla rodziców

Publikacja jest zbiorem przepisów potraw prezentowanych w trakcie pokazów kulinarnych na warsztatach dla rodziców.

W ramach działań kampanii społecznej "Wiem, co jem" od grudnia 2014 r. w trakcie roku szkolnego, zazwyczaj w ostatni wtorek miesiąca odbywają się warsztaty dla rodziców o różnej tematyce. W trakcie warsztatów przygotowywane są różnego rodzaju dania nawiązujące do ich tematyki.
Zachęcamy do lektury i wypróbowania przepisów w domu.

Podsumowanie dotychczasow ... (czytaj więcej)

Pobierz publikację
Publikacja „Sklepik szkolny”

Publikacja jest kompendium wiedzy na temat ram formalno-prawnych działalności sklepiku szkolnego (wymogów sanitarnych, handlowych i prawnych) – czyli wskazań czego trzeba przestrzegać prowadząc sklepik. Omawia cele działalności sklepiku w szkole oraz relacje sklepiku ze szkołą, rodzicami i uczniami. Broszura zawiera również następujące opracowania:

  • listę minimalnych wymagań dotyczących żywienia w szkole,
  • propozycję zapisu do statutu szkolnego w zakresie organizacji żywie ... (czytaj więcej)
Pobierz publikację